BlackBerry Nasıl Çalışır?
0

BlackBerry 1999’da piyasaya çıktığında, özellikle yöneticilerin tercih ettiği ve e-mail konusunda büyük kolaylık sağlayan akıllı bir cihazdı.  BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM), o ilk yılda yalnızca 25.000 aboneyi bildirdi.

İlk olarak, yazılım yeni bir mesajın geldiğini veya verilerin değiştiğini algılar. Daha sonra bilgileri sıkıştırır, paketler ve el tipi üniteye yönlendirir. Sunucu, el bilgisayarlarıyla iletişim kurmak için köprü metni aktarım protokolünü (HTTP) ve iletim kontrol protokolünü (TCP) kullanır. Ayrıca verileri üçlü veri şifreleme standardı (DES) veya gelişmiş şifreleme standardı (AES) ile şifreler.

Yazılım BlackBerry’nin özelliklerini belirler ve insanların teslim etmek istedikleri bilgiler için ölçütler oluşturmasına olanak tanır. Kriterler, mesaj türünü ve boyutunu, belirli gönderenleri ve belirli programlara veya veritabanlarına yapılan güncellemeleri içerebilir.

Tüm parametreler ayarlandıktan sonra, yazılım güncellenmiş içeriği bekler. Yeni bir mesaj veya başka bir veri geldiğinde, yazılım BlackBerry’ye aktarılacak ve görüntülenecek bilgileri biçimlendirir. E-posta mesajlarını bir tür elektronik zarf içine paketler, böylece kullanıcı mesajın geri kalanını açıp açmayacağına karar verebilir.

BlackBerry, yeni bilgileri dinler ve titreyerek, ekrandaki bir simgeyi değiştirerek veya bir ışığı yakarak geldiğinde kullanıcıyı bilgilendirir. BlackBerry, güncellemeleri aramak için sunucuyu yoklamaz. Güncellemenin gelmesini bekler ve geldiğinde kullanıcıyı bilgilendirir. E-posta ile, her iletinin bir kopyası da kullanıcının bilgisayardaki gelen kutusuna gider, ancak e-posta istemcisi mesajı kullanıcı BlackBerry’de okuduğunda okunmuş olarak işaretleyebilir.

İnsanlar BlackBerry kullanımını bir bağımlılık olarak tanımlar ve bu yüzden. İnsanlara telefonlarına sürekli erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda e-postalara, takvimlere ve diğer araçlara sürekli güncellemeler sağlar.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X