Telefon kameraları hakkında her şey!
0

En iyi kameralı telefon nasıl seçilir?  Megapiksel ve sensör boyutu hakkında söylenecek çok şey var. Megapiksel kalitesi  daha iyi fotoğraflara sahip olmanızı  sağlıyor.  Akıllı telefon teknolojisinde film izlemek yada oyun oynamak kadar fotoğraf makinası  özelliği ile de en özel anlarınızı en kaliteli  renklerle arşivlemenizi sağlar.

Kamera kalitesini  nasıl anlarsınız? 

Akıllı telefonlarda en önemli özelliklerden biri olan kamera ile ilgili  tek ölçütünüz megapiksel ise yanlış yoldasınız.  Kaliteli  kamera özellikleri  hakkında konuşmaya başlamadan megapiksel nedir?  Piksel = resim ve öğeden oluşuyor. Her piksel ışığı yakalar ve verilere dönüştürür.  Pikselden gelen veriler daha sonra görüntüyü yeniden oluşturmak için birleştirir.

Toplanan veriler ile ilgili basit bir örnekleme gerekiyorsa;  8 megapiksel kamera, 8 milyon piksel yakalar  ve 12 megapiksel kamera 12 milyon piksel yakalar.  Daha fazla megapiksel daha iyi fotoğraf kalitesi  anlamına gelmez.  Sensörde megapikseli etkileyen unsurlardan biridir.

Eğer fotoğraf kalitesi  sizin için çok önemli  değilse telefonunuzun dosya boyutunu gereksi  olarak artıran 12 megapiksel kameralı bir telefon tercih etmenize gerek yoktur.

Video ve resim formatı konusunda örneğin Apple, Jpeg, Hevc formatını  Heıf dosya formatı ile değiştirerek dosya sıkıştırma özelliği ile dosyaların kapladığı alan konusunda  fayda sağlamıştır.

Megapiksel çektiğiniz fotoğrafı nerede kullanmayı planladığınız ile ilgilidir.  Sosyal medya paylaşımları için ise; boyut gerçekten çokta önemli değildir.

Tüm bilgilendirmemize rağmen hala yüksek megapiksel sizin için önem arz ediyorsa;  belki telefon yerine iyi marka bir fotoğraf makinası  satın almalısınız.

En yüksek megapiksele sahip telefon modelleri

  • Nokia Lumia 1020, 41MP (38MP)
  • Moto Z Force 21MP
  • Asus ZenFone AR 23MP
  • OnePlus 5, 16MP ve 20MP
  • Sony Xperia XZ Premium 19MP
  • Huawei P10, 12MP ve 20MP
  • iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus’ta olduğu gibi 12MP sunuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X