Yeni Nesil Mobil Bağlantı 5G Teknolojisi
0

2000’li yıllarda piyasada olan bir çok telefon üreticisi kulvarda gerilerde kaldı.  Teknoloji ve tasarım özellikleri  ile ıphone açtığı bazı yenilikleri  karşılayamadıkları için geri kalan ve hala kulvara yetişmek için çaba sarfeden Nokia ve Blackberry 2019 yılında yaptıkları yenilikler ile tekrar umut vermeye başladı.  Bu gözlemlenen değişikliklerden biri 5G deneyimidir. Gelecek yılların bağlantısı 4G’ye göre 1000 kat  daha hızlı olan  en iyi nesil  mobil bağlantı (5G)’dir.

Özellikle oyun severlerin ve film severlerin  sabırsızlıkla beklediği bağlantı teknolojisi  5G çağın hızına uyum sağlayacağa bekliyor.    5G teknolojisine geçebilmek maliyetli bir iş ve Çin ve Amerika 2015 yılından bu yana bu konuda milyarlarca dolar harcadı  ve harcamaya devam ediyor.

5G Farkı Nedir ?  Hayatınıza Ne Katması Bekleniyor ? 

 • Gecikme süresinde 10x azalma
  Gecikme 1ms kadar düşük olacaktır.
 • Bağlantı yoğunluğunda 10x artış
  Bu, IoT bağlantısı için daha verimli sinyalizasyon sağlayacaktır.
 • 3x spektrum verimliliği
  Gelişmiş anten teknikleriyle Hz başına daha fazla bit elde edilecektir.
 • 100x trafik kapasitesi
  Bu, her yerde daha küçük hücrelerde ağ aşırı yoğunlaşmasını artıracaktır.
 • 10 kat iş hacmi
  Multi-Gbps pik hızları, homojenlikle sağlanacaktır.
 • 100x ağ verimliliği
  Ağ enerji tüketimi, daha verimli işlemlerle optimize edilecektir.

5G kullanılmaya başlandığında uzun pil ömrü  ve hızından ötürü maliyetin düşeceği düşünülüyor. Nokia ile başlayan akıllı telefon teknolojisi bizleri  iletişim konusunda hız konusunda geliştirdi.  Şİmdi takip etmeye çalıştığımız teknolojide akıllı telefonların özellikleri  önemli olsada tüm dünyada en önemli şey bağlantı hızı ve bunu 5G karşılayacağa benziyor.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X