Yurtdışından alınan telefon Türkiye’de nasıl kaydedilir?
0

 

Hızla gelişen teknolojiye uyum sağlamak için ortalama olarak iki yılda bir telefon değiştirme ihtiyacı duyuyoruz. Türkiye ekonomisinin zorlu yollarına uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da teknolojinin getirdiği yaşam kolaylığından da vazgeçemiyoruz. Bu nedenle son yıllarda yurtdışına çıkan çoğu kişinin tercihi cep telefonlarını Türkiye’deki satış fiyatının çok daha altına yurtdışından almak. Bildiğiniz gibi yurtdışından alınan telefonların Türkiye’de kaydedilme zorunluluğu var. Bu konuyla ilgili akla gelen soruları ve yanıtlarını sizin için derledik.

Yurtdışından alınan telefon Türkiye’de kaydetme hakkım var mı?

Eğer daha önce yurtdışından alınmış bir    telefon kayıt ettirmediyseniz hakkınızı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Daha önce kayıt işlemi yapıldıysa üzerinden en az iki sene geçmesi gerekiyor. Örneğin Mart 2017 döneminde cihaz kaydı yaptırdıysanız, yeni hakkınıza Mart 2019’da sahip olabileceksiniz.

Yurtdışından alınan telefon Türkiye’de nasıl kaydedilir?

Imei kaydı için öncelikle Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı çalışan bankalara imei numaranızı vererek harç bedeli yatırmalısınız. İmei harç bedeli BDK tarafından 170.70 TL olarak belirlenmiştir.

Harcınızı ödedikten sonra telefon kayıt ettirmek için e-Devlet’e giriş yapın. Ardından “IMEI Kaydet” araması yapın. Çıkan ekranda dört safhadan oluşan başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

İmei numarası nasıl öğrenilir?

Yurtdışından alınan telefonun imei numarasını öğrenmek için yapmanız gereken telefonunuzdan “*#06#”i tuşlamak. Bu kod hangi marka telefonu kullanırsanız kullanın imei numarasına erişmenizi sağlar.

Kayıt süresi ?

Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra telefonunuzu kaydetmek için 120 gün süreniz var. Uygulama daha önce iki ay ile sınırlıydı fakat yoğun talep üzerine süre artışına gidildi. Bu süre sadece telefonlar için geçerli değil aynı zamanda bir Imei numarasına sahip olan herhangi bir cihazın da kayıt altına alınması kanunen zorunlu olduğundan, tüm bu cihazlar için de geçerli.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X